گاز میکس

گاز میکس طیف وسیعی از محصولات چند مولفه برای کاربردهای خاص مانند جوشکاری و یا صنایع غذایی توسعه یافته است. گاز میکس یک گروه وسیع و متنوعی از محصولات است که برای استفاده در صنایع خاص طراحی شده است. گاز مخلوط برای تأخیر در کاهش مواد غذایی بسته بندی شده با جایگزینی هوا در بسته مورد استفاده قرار میگیرد.

گاز ترکیبی می تواند با درصد های گوناگون ادغام شود که این درصد گاز می تواند اعداد صحیحی یا اعشاری باشد. ناب اکسیژن قادر به انجام سفارشات میکس گازها در حدد ppm بوده و با دستگاه های مخصوص این اعداد دقیق تحویل داده میشود.

برخی از مخلوط های گازی بدلیل اجزاء تشکیل دهنده ی آنها، چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی و همچنین حساسیت بالای مصرف کنندگان، جزء مخلوط های گازی وارداتی به شمار می روند .

گاز کالیبراسیون از گاز های مختلف تشکیل شده است که از لحاظ شیمیایی تضادی با یکدیگر نداشته ، مشخصات این گازها دقیقا معلوم باشند که جهت کالیبراسیون دستگاه های آنالیز شیمیایی و یا دستگاهها و وسایل تولید مورد استفاده قرار می گیرد.کلیه اجزاء گاز اعم از بنیان و ناخالصی ها بایستی به دقت و با ذکر میزان دقیق مقدار هر یک مشخص باشند .

مخلوط های گازی مختلف برای بهبود ویژگی های بسیاری از نوشیدنی ها استفاده می شود.
در ساخت طیف گسترده ای از گاز ترکیبی برای جوشکاری، برش و همچنین برای پردازش لیزر استفاده می شود.
گاز میکس یا مخلوط می توانند در طیف وسیعی از اندازه بسته بندی و عرضه شوند.

گاز ترکیبی در صنایع بسیاری از جمله صنایع جوشکاری، لیزر و برشکاری، ریخته گری، صنایع غذایی، داروسازی، پزشکی، تحقیقاتی، آزمایشگاه ها و … کاربرد های فراوانی دارد.

از انواع مختلف ترکیب های گازی میتوان به گاز میکس جوشکاری (به عنوان مثال گاز ترکیبی کورگن تشکل شده از ۱۸ درصد گاز دی اکسید کربن و ۸۲ درصد گاز آرگون مناسب جوشکاری می باشد)، لیزر، گازهای طبی، گازهای استاندارد و کالیبراسیون مورد استفاده در تحقیقات، فناوری و آنالیز مانند سنجش آلودگی هوا، آنالیز کننده های نفت و گاز، گازهای سوختی و … اشاره کرد.

موارد مصرف گاز میکس یا گاز ترکیبی

سیستم های گرمایشی : برخی از انواع گاز ترکیبی در ابزار تست سیستم های گرمایشی استفاده می شود و مخلوطی از هیدروکربن ها با گاز هیدروژن یا نیتروژن است.

 لیزر : گاز ترکیبی که برای دستگاه لیزر استفاده می شود مخلوطی از گاز کربن دی اکسید، هلیوم و نیتروژن است. این مخلوط های گازی در شرکت ها عموماً به خواست مشتری آماده می شود.

گاز تنفسی : این نوع گاز میکس برای استفاده ی غواصان و جوشکاران و همچنین بیماران تنفسی کاربرد دارد. ترکیب های مختلفی از گاز هلیوم و گاز اکسیژن در آن به کار می رود. گاز هلیوم به دلیل داشتن وزن سبکتر باعث می شود هوا راحت تر جریان پیدا کند و به ویژه در اعماق آب و برای بیماران تنفسی حیاتی است.

عکسبرداری با اشعه X : ترکیبی از گاز های متان و آرگون برای دستگاه های عکسبرداری با اشعه X استفاده می شود و گاز آرگون نود درصد مخلوط را تشکیل می دهد.

خطوط انتقال گاز : دسته ای از مخلوط های گازی نیز برای نشت یابی در خطوط انتقال گاز مورد استفاده قرار می گیرند. این مخلوط ها از ترکیب درصد کمی گاز هیدروژن یا متان و زیرو ایر یا هوای فشرده تهیه می شوند. معمولاً شرکت های عرضه کننده ترکیب گاز های متفاوت را با تغییر رنگ کپسول ها برجسته می کنند.

مخلوط سوختنی : مخلوط های گازی سوختنی معمولاً از ترکیب هلیوم و هیدروژن تهیه می شود و از آن در تست آلایندگی خودرو استفاده می کنند.

گاز میکس جوشکاری

گاز میکس جوشکاری در واقع برای حفاظت از محل جوش در برابر اکسید اکسید شدن است. برای مثال، در جوشکاری آلومینیوم، اکسیژن سبب تشکیل اکسید در سطح آلومینیوم می شود و کیقیت جوش را پایین می آورد. در این نوع کاربرد میکس گاز نکاتی رعایت می شود، برای مثال عدم استفاده از گازهای آتشگیر، استفاده از گازهای نجیب مانند هلیوم، آرگون، دی اکسید کربن(گاز محافظ) و البته اکسیژن در غلظت کم در حدود ۲% است.

این میزان کم اکسیژن برای آرام کردن قوس الکتریکی جوشکاری است و تاثیری در کیفیت جوش نخواهد داشت. کربن نیز در صورتی که مشکلی برای جوش ایجاد نکند، می تواند جایگزین گازهای نجیب باشد. کربن ارزان قیمت تر از گازهای نجیب است.

چند مورد از گاز میکس جوشکاری

آرگون۷۵% + دی اکسید کربن ۲۵% : این ترکیب معمولاً برای GMAW با انتقال اتصال کوتاه روی فولاد کم کربن استفاده می شود. برای تهیه فرکانس قطره ای مطلوب در انتقال اتصال کوتاه با استفاده از سیم به قطر ۰٫۰۳۵ و ۰٫۰۴۵ فرموله می شود.

گاز میکس جوشکاری در کاربردهای جاری بالا روی فلز پایه سنگین عملکرد خوبی دارد. همچنین باعث افزایش پایداری قوس، کنترل جوش و ظاهر مهره جوش می شود.

آرگون۹۸% + اکسیژن ۲% : این گاز میکس جوشکاری قوس جوش فولادهای کربنی، فولادهای کم آلیاژ و فولادهای ضد زنگ استفاده می شود. این ترکیب رطوبت بیشتری نسبت به مخلوط اکسیژن ۱٪ ایجاد می کند.

خواص مکانیکی جوش و مقاومت در برابر خوردگی آن با ترکیبات حاوی ۱ و ۲ درصد اکسیژن مشابه هستند. با این حال، با میکس گاز حاوی ۲٪ اکسیژن نسبت به ترکیبات با میزان کمتر آن، فولادهای ضد زنگ، ظاهر تیره تر و اکسیده تر به خود می گیرند.

هلیوم۹۰% + آرگون ۷٫۵% + دی اکسید کربن ۲٫۵% : این مخلوط سه جزئی به طور گسترده ای برای جوشکاری اتصال کوتاه فولاد ضد زنگ در کلیه موقعیت های جوشکاری استفاده می شود.

میزان دی اکسید کربن برای به حداقل رساندن جذب کربن و اطمینان از مقاومت در برابر خوردگی، به ویژه در جوش های چندپارچه، کم نگه داشته می شود. افزودنی های آرگون و دی اکسید کربن باعث ثبات قوس و عمق جوش می شوند. محتوای بالای هلیوم برای جلوگیری از ضعیف شدن جوش فولاد ضد زنگ، گرمای قابل توجهی را فراهم می کند.

گازهای ترکیبی را از کجا تهیه کنیم ؟

ناب اکسیژن با ارائه تضمین خدمات در اراده گازهای میکس و ترکیبی و همچنین گاز میکس جوشکاری یاری رسان شما در این مارد خواهد بود برای دریافت مشاوره با کارشناسان با تجربه ما در تماس باشید .

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *